Absencia jazykových znalostí u človeka sa priamo úmerne podpisuje na pozícii v práci, ktorú zastáva, na plate či možnosti sa lepšie zamestnať. Jazyková znalosť ale súvisí aj s akceptáciou zo strany okolia. Ako má teda vyzerať správny jazykový kurz?
- materiály naviac – správna Jazyková škola materiálmi pre štúdium nešetrí. Ich doména je spokojný študent, ktorý vie jazyk samostatne a spontánne.
- štúdium v zahraničí alebo doma – samozrejme, že štúdium v zahraničí, v krajine, v ktorej je daný jazyk materinským jazykom, je omnoho lepšia škola ako 10 škôl na Slovensku. Nie je to ale vždy tak. Všetko je o kvalite a o tom, s akými ľuďmi študujeme. Ako je to naozaj? V prvom rade ide o ľudí okolo. Pokiaľ sa v zahraničí dostanete do skupiny, kde sú, v našom prípade, Slováci, Česi, Poliaci, je jasné, že jazyková výučba bude obmedzenejšia ako výučba medzi národnosťami, s ktorými musíte komunikovať po anglicky. Druhou métou je spoznávanie nových ľudí a komunikácia s domorodcami. Ak komunikujete v skole po anglicky, prídete na byt medzi Slovákov, nebude to mať taký osoh, ako keby bývate niekde na internáte medzi inými národnosťami. Vyššia cena za jazykový kurz v zahraničí teda vôbec nemusí byť správnou investíciou a škola na Slovensku, ktorá poskytuje jazykový kurz angličtiny s presnými pravidlami, môže byť super škola a investícia
- Certifikát- áno alebo nie? – mnohí študenti polemizujú nad tým, či potrebujú certifikát, alebo nie. Za certifikát a skúšky sa často pripláca a otázka znie, či ich využijú? Využijete ich v tom prípade, pokiaľ vášmu zamestnávateľovi ide o certifikát, ale ja vtedy, keď budete chcieť študovať v zahraničí. Väčšine zamestnávateľov ide o schopnosť sa dorozumieť a používať jazyk. Preto si tak či tak robia prieskumy sami, testami.