Mýty a fakty o nezamestnanosti mladých

Slovenskí politici s obľubou omieľajú niekoľko mýtov o tom, čo vlastne trápi našu republiku. Len máloktorý z mýtov však býva pravdivý,  a jedným z nich je aj ten, že jedným z hlavných problémov krajiny je nezamestnanosť mladých ľudí. My si ukážeme, že problém tu naozaj je, avšak úplne niekde inde, ako to tvrdia politici.

 

Tí tvrdia predovšetkým to, že na Slovensku je príliš veľký počet univerzít a vysokých škôl, ktoré vychovávajú neskôr nepoužiteľných absolventov. Títo absolventi následne nemajú šancu uplatniť sa v náročnej konkurencii na trhu prácu, pretože im jednoducho chýbajú potrebné znalosti. Avšak tu sa dostávame k samotnému koreňu problému – samotná univerzita nie je príčinou problému, chyba je skôr u štátu a jeho vzdelávacieho systému. Pokiaľ totiž štát nezmení vzdelávanie tak, že študenti budú získavať aj praktické vedomosti, tak sa naše vzdelanie jednoducho nikam neposunie. Prvé lastovičky tu sú – výborným doplnením štúdia je momentálne možnosť získania titulu MBA. MBA sa prioritne zameriava na praktické poznatky a veľmi dobre pripravuje budúcich vedúcich pracovníkov či manažérov. A ešte späť k číslam – tie takisto nie sú až také zlé, ako to prezentujú politici. Je pravdou, že bez práce je tretina mladých ľudí vo veku 19-25 rokov, 14% z tejto tretiny však tvoria študenti vysokých škôl. Reálna nezamestnanosť mladých je teda niečo okolo 19%, čo je však takisto pomerne veľa a preto veríme, že prípadné zmeny vo vzdelávacom systéme túto mieru znížia a zlepšia šance mladých na trhu práce.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>